Wielkanoc w Joensuu

Polskie święta w JoensuuW tym roku złożyło się tak, że wszystkie największe chrześcijańskie religie (katolicy, luteranie, prawosławni) mają święta wielkanocne w tym samym czasie. Żadnego śmigusa dyngusa nie ma, ale za to wczoraj mieliśmy całkiem miłe oraz niezłe spotkanie w polskim gronie przy różnych potrawach wPolskie święta w Joensuu którym uczestniczyło 9 osób. Ogólnie nie wspomniałem chyba jeszcze, że Polacy są wśród studentów na wymianie drugą najliczniejszą nacją – jest nas tu około 15 osób – zaraz po Hiszpanach, zaś nieco mniej jest Turków. Potrawy różne (m.in. żurek i ciasta) były całkiem smaczne, jak i też smaczne. Na pewno natomiast nie święcone, bo i tak nie ma tu katolickiego kościoła. Luteranie ani prawosławni zaś nie mają takiego zwyczaju.

 

2 Responses to “Wielkanoc w Joensuu”

  1. natalie pisze:

    Może trochę poniewczasie, ale dopiero teraz trafiłam na tą stronę :)) Prawosławni oczywiście święcą jedzenie, ale robią to zazwyczaj w Wielką niedzielę. No tak to przynajmniej wygląda w podręcznikach.. Jak jest w praktyce, tego nie wiem :))
    Tak swoją drogą – bardzo ciekawa strona!

  2. mc_kredka pisze:

    Ja też trochę bardzo „poniewczasie”, ale byłam w tym samym okresie w Joensuu i nie zauważyłam, że nie ma KK – akurat na samą Wielkanoc jechałam do PL, ale regularnie (raz na miesiąc) chodziłam na Msze katolickie (zresztą odprawiane przez polskiego sercanina) :>

Zostaw komentarz