Psychologia: Fińska niska samoocena

Łyżwy 2 EURRozmawiając z Finką lub Finem trzeba mieć na uwadze fakt, że zazwyczaj wszystko co powie o swoich umiejętnościach należy pomnożyć przez dwa. Weźmy dla przykładu jedną Finkę i wybierzmy się z nią dajmy na to na łyżwy (jak to zrobiłem we wtorek). Oczywiście już dwie godziny przed zacznie mówić, że trochę jej wstyd, ale ona wcale dobrze na łyżwach nie jeździ, ostatni raz robiła to rok temu i tylko przez chwilą, wszystko już zapomniała i nie wie jak to będzie.

Aż sobie faktycznie zacząłem myśleć, że przecież w kraju gdzie śnieg i lód na lodowiskach jest przez pięć miesięcy w roku może się znaleźć ktoś komu nie chce się śmigać na łyżwach ani tym bardziej w lesie na nartach biegówkach (co tu w mojej okolicy jest niezwykle popularne). Po czym jeszcze dobrze nie weszła na lód i już zaczyna wariować i robić jakieś poczwórne kółka, skoki i inne sztuki a potem jeszcze wyściguje się ze mną jadąc tyłem trzy razy szybciej niż ja przodem ;).

I nie jest to przypadek jednostkowy, bowiem Fin z którym robię projekt Aimo uważa że nie wie czy on jest dobry w językach i że potrzebuje jeszcze dużo ćwiczyć. No rzeczywiście: zna biegle tylko angielski i rosyjski. Zdał egzamin ze szwedzkiego na poziomie zaledwie zaawansowanym a z hiszpańskiego i włoskiego ukończył tylko kurs początkujący ;)

Zostaw komentarz